30 Ocak 2016 Cumartesi

Burgu Peynir Pane ve Bilim kurgu kitap

  Okumaya vakit ayırdıkça kafada bilgiler, karakterler ve kurgular daha çok dönüyor daha çok şey düşünüyor ve doyamayıp daha çok okumak istiyorsun... Bazen de paylaşmak ve yazmak...

Kitaplarla birden fazla hayatı yaşarken birçok yere seyahat ediyor bircok felsefeyi deneyimliyorsun.

Deneyimlerime yeni bir tür katmak isteyip ilk bilim kurgu romanımı ödüllü olanından seçtim. Ursula K. Le Guin' den Karanlığın Sol Eli.

1969'da yazılmış roman Marry Shelley’nin    Frankenstein’ından(1818) sonra bir kadın tarafından yazılan ilk bilim kurgu romanı olarak kabul ediliyor. Türkçe çevirilerinden ve romanın tek kişi ağzından olmamasından kaynaklanan sektelere rağmen başka bir gezegende de geçse bugün insanoğlunun yaşadığı ikilemleri, cinsiyet ayrımı ve savas olmadan yaşayabilmeyi hayal ederken değişik bakış açılarıyla irdeleyen düşündüren ve sürükleyen bir seçim.

Hayatta hep yeni şeyleri denemeyi öğrenmeyi severken bunu mutfağa da taşımak yapmayı en sevdiklerimden. Bu sefer Esim'in önerisi üzerine burgu peynir ile kahvaltıya renk katıyorum. Hoş bir sunum ve lezzet olsa da hala peynir kizartilacaksa tercihimi hellimden yana kullanıyorum.

Burgu peynir pane
Malzemeler:
250 gram Muratbey Burgu Peynir
1 su bardağı un
1 buçuk su bardağı galeta unu
2 yumurta
Sıvı yağ

Yapılışı:
Yumurtaları bir kaba alıp iyice çırpalım. Ortadan kestiğimiz burgu peynirleri önce yumurtaya, sonra una, son olarak galeta ununa bulayalım. Galeta ununa bulmadığımız peynirleri (tekrar) yumurta ve galeta ununa bulayalım. Ve bir su bardağı kadar kızgın yağda pane ettiğimiz peynirleri kızartalım. Afiyet olsun.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder