27 Ocak 2015 Salı

İZMİR'DE EV YEMEKLERİ ve KAHVALTI -ŞEN MUTFAK EVI

2005 yılı Ekim ayı... İzmir...Büyük bir depremin ardından artçı sarsıntılar devam etmekte. Eve girmeye korkuyoruz. Annemle hergün dışarıda vakit geçiriyoruz. Hergün neredeyse tüm günü dışarıda nerede geçirirsin? İşte o zamanların vazgeçilmez mekanı olan bizim salaş mekan. Binalardan uzakta mandalina ağaçlarının içinde sessiz ve üstüne yıkılmayacak bir yer. Adı bile yazmazdı bi yerde. Tabelası bile yoktu. 2005ten önce de gittiğimiz bu yerin kışın etrafını naylonla kapladiklarindan bizim için adı "Naylon Ev"di.
Naylon Ev bizim için annemle sığınma yeriydi. Deprem korkusunu unutup yiyip içtiğimiz doğada huzur bulduğumuz yerdi. O zaman ben 8.5 aylık hamileydim! Deprem korkusuyla eve giremeyen tombik anne adayı ve beni hamileliğimde de birgün yalnız bırakmayan canım annemle (mekanı cennet olsun) anılarımızda iz bırakan yerdi.
Yıllar içinde mekanda değişiklikler olsa da mantı , gözleme ve ev yemekleri hep lezzetli kaldı. Kahvaltısı hep doğal ve leziz oldu.
Kayserili hanımla eşinin işlettiği bu yerde leziz ekmekler esliginde ev yemeği tadını yakalayabilirsiniz.
Hala giriste tabelası yok. Bulmasi kolay yerde ama kacirabilirsiniz. Dikkat. Narlidere Sehitlikten Sahilevleri'ne doğru döndüğünüzde kavşaktan sağa doğru gidin. Yaklaşık 700 m sonra solda ara yolda. Motopomp Çıkmazı.
Mantısına herkes bayılır.
Kışın sobası yanar.

 Mandalina ağaçları arasında salaş bir ortam...
Baharda keçileri yeşilliklerde oynar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder